10 نکته عجیب و خواندنی درباره‌ی متاورس

10 نکته عجیب و خواندنی درباره‌ی متاورس

همه‌گیری بیماری‌های به‌ویژه ویروس کرونا، نیروی کار جهانی را کاملاً متحول کرده است. این موضوع را همه در نحوه انجام کارها، محل کار و ابزارهای کاری تجربه کرده‌ایم. یکی از روندهای تکنولوژیکی که در این میان محبوبیت پیدا کرد، متاورس بود. متاورس جهانی دیجیتالی است که واقیت مجازی و واقعیت افزوده را با هم ترکیب می‌کند تا تجربه‌ای فراگیر ایجاد شود. این فناوری با آنکه پیش از این هم وجود داشت و برای پلتفرم‌های بازی‌های ویدیویی انجام می‌شد، اما امروزه کارکرد تازه‌ای پیدا کرده است.

حالا دیگر شرکت‌هایی مانند متا (که قبلاً فیس بوک نامیده می‌شد) شانس خود را در دنیای مجازی هم امتحان می‌کنند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که متاورس هنوز برای اغلب افراد اصطلاحی درک نشدنی است و هیچ‌ ایده‌ای ندارن کهچطور کار می‌کند؟ یا چطور می‌توان به آن وارد شد یا از آن بهره برد. اگر شما هم از این دسته افراد هستید شاید بد نباشد که به ادامه این مقاله توجه کنید. زیرا قصد داریم به ده موضوع که باید درباره متاورس بدانید اشاره کنیم.

1- متاورس یک جهان مصنوعی است

این جهان با استفاده از فناوری‌های AR و VR یعنی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ساخته شده است. شما برای وارد شدن به این دنیا باید از هدست‌های واقعیت مجازی استفاده کنید. مثلا می‌توانید در می‌توانید در یک رویداد تجاری یا حتی یک کنسرت، به طور مجازی حضور پیدا کنید؛ انگار که واقعا در آنجا به طور فیزیکی حاضر هستید. در واقع متاورس یک تجربه سه بعدی ایجاد می‌کند تا افراد بتوانند با شیو‌ای فراگیر و به شکل مجازی با هم تعامل داشته باشند.

متاورس می‌تواند دنیای واقعی و مجازی را ادغام کند و به کاربران فضایی سه بعدی بدهد تا ملاقات، کار یا خرید انجام بدهند همچنین بتوانند به همه کارهای دیگری که در اینترنت می‌توانند انجام بدهند،‌ عینیت ببخشید. این دقیقا همان چیزی است که مارک زاکربرگ (رییس شرکت متا) دوست دارد آن را اینترنت تجسم یافته بخواند.

2- هر کسی می‌تواند به متاورس بپیوندد

متاورس یک دنیای مجازی و قابل تعامل است. قابلیت همکاری یکی از اجزای اصلی متاورس است؛ به این معنی که اطلاعات بین سیستم‌های مختلف به طور یکپارچه رد و بدل می شود. اما فکر نکنید که برای ورود به متاورس باید کارهای عجیب و پیچیده‌ای بکنید.

در حقیقت باید گفت که اگر به یک هدست VR دسترسی دارید، به متاورس هم دسترسی دارید. هدست‌های VR کلید ورود به متاورس هستند. بنابراین همانطور که هر کسی ممکن است به اینترنت دسترسی داشته باشد، متاورس نیز به راحتی در دسترس است.

گام بعدی تهیه برنامه‌های مناسب (مانند سندباکس و دیسنترالند) است. باید آنها را دانلود کنید و آنگاه اجازه پیدا می‌کند وارد شوید در دنیای دیجیتال زندگی کنید، بسازید و کسب درآمد کنید.

3- یک جهان نامحدود پیش‌رویتان خواهید داشت

متاورس را می‌توان برای کار، بازی و سفر استفاده کرد. چیزهای زیادی در متاورس در دسترس شما قرار می‌گیرد. حتی می‌توانند در کنسرت‌های مختلف شرکت کنند یا در یک کنفرانس معتبر سخنرانی داشته باشند. شما در متاورس می‌توانید در سراسر جهان سفر یا بازی کنید و ارتباط خود را با دوستانتان حفظ کنید.

برای آشنایی بیشتر با چنین امکانی جزییات بیشتری درباره بازی all on board را مشاهده کنید.

4- می‌توانید در متاورس درآمد کسب کنید

دریافت خدمات و محصولات در متاورس برای شما می‌تواند هزینه‌هایی داشته باشد. از طرفی می‌توانید کسب درآمد هم داشته باشید. گاه می‌توانید اقلامی مانند دارایی‌های دیجیتال مانند آواتارها، لباس‌های مجازی، NFT و بلیط‌های رویداد را بخرید، بفروشید و یا مبادله کنید. همچنین می‌تواند در با ارزهای دیجیتال خود درآمد کسب کنید.

برخی عقیده دارند متاورس برابر با پول‌های کلان است. بر اساس برخی برآوردها، فرصت درآمد سالانه برای دنیای مجازی در بخش‌هایی مانند تبلیغات، رویدادهای دیجیتال و تجارت الکترونیک می‌تواند تا 1 تریلیون دلار ارزش داشته باشد.

5- می‌توانید در متاورس زمین خرید و فروش کنید

بسیاری از مردم خرید ملک دیجیتال را به عنوان یک دارایی در نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند از آن استفاده کنند. داشتن ملک در بازی‌های متاورس می‌تواند برای بازگشت سرمایه بالقوه سودآور باشد. می‌توانید ملک خود را برای مدت‌زمان‌های کوتاه یا بلند اجاره بدهید و یا آن را در بازه‌های سوددهی بفروشید. شاید حتی بتوانید به عنوان مشاور املاک از کمیسیون خرید و فروش زمین‌ها در متاورس سود ببرید.

6- هیچ‌کس مالک متاورس نیست

باید بدانید که متاورس متعلق به یک شرکت یا یک پلتفرم واحد نیست، بلکه متعلق به همه کاربران آن است که می‌توانند اطلاعات خصوصی خود را نیز کنترل کنند. برخی تصور می‌کنند که فیس‌بوک صاحب متاورس است اما باید بدانید که متاورس مفهومی عمومی برای جهان‌های مجازی است و هر شرکتی نام خاصی برای متاورس خود می‌نهد. برای مثال متاورس شرکت متا Horizon Worldsنام دارد. دیسنترالند و سندباکس نیز از دیگر متاورس‌های پرطرفدار و مطرح هستند.

۷- متاورس ایمن‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید

از نظر گردش‌های مالی، متاورس ایمن است زیرا فناوری بلاک چین تضمین می‌کند که تمام تراکنش‌های یک دنیای مجازی، به‌راحتی قابل ردیابی و ایمن هستند. درباره هویت سرقت هم باید اندکی با احتیاط عمل کرد؛ زیرا تنها از آواتارها برای نوعی شناسایی استفاده می‌شود. ممکن است فرد و داده‌های یک شخص مستعد کپی، سرقت، پاک کردن یا دستکاری شوند، اما کارشناسان معتقدند که احراز هویت بیومتریک می‌تواند راه حلی در آینده باشد.

8- سبک کار و زندگی ما تحت تأثیر متاورس قرار خواهد گرفت

انجام کارها به‌صورت آنلاین، در حال حاضر برای بسیاری از ما یک واقعیت است. نه تنها متاورس با آن منافاتی ندارند بلکه می‌تواند ادامه آن باشد. برای مثال فیس‌بوک (متا)  پیش از این Horizon Workrooms را منتشر کرده است.

غول‌های دیگر فناوری مانند مایکروسافت هم از این روند پیروی می‌کنند و ما فقط می‌توانیم انتظار داشته باشیم که شرکت‌های بیشتری تلاش کنند و کارمندان خود را به دنیای متاورس بفرستند. پیش‌بینی می‌شود که در کمتر از ده سال، VR در 23 میلیون شغل در سراسر جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  بنابراین، ورود بشریت به فراجهان امری دور از انتظار نیست.

کار کردن در جهان‌های متاورسی می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شود. یقین دارم که استانداردها و پروتکل‌های مشترکی در سراسر جهان ایجاد می‌شود و می‌توانند به افراد کمک کنند که با یکدیگر همکاری کنند و از کارهای تکراری بکاهند.

۹- فناوری بلاک چین شاه‌کلید توسعه متاورس

فناوری بلاک چین در متاوری هنوز در حال توسعه است، اما مفهوم این دنیای دیجیتال به خوبی توسعه یافته است. ثابت شده است که بلاک چین یک فناوری مفید برای شش حوزه کلیدی سودمند است.

  • اثبات دیجیتالی مالکیت
  • قابلیت جمع آوری دیجیتال
  • انتقال ارزش
  • حاکمیت
  • دسترسی
  • قابلیت همکاری

بلاک چین دقیقا چیست؟

بلاک چین فرآیند ثبت تراکنش‌ها و ردیابی دارایی‌ها را در یک شبکه تجاری تسهیل می‌کند؛ چه یک دارایی مشهود مانند خانه، ماشین، پول نقد و زمین باشد و چه یک دارایی نامشهود مانند مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، حق چاپ، نام تجاری.

تقریباً هر چیز با ارزش را می‌توان در یک شبکه بلاک چین ردیابی یا داد و ستد کرد و ریسک و هزینه‌ها را کاهش داد. فناوری بلاک چین راه حل شفاف و مقرون به صرفه‌ای را ارائه می دهد که آن را به یک ایده‌آل برای متاورس تبدیل میکند.

۱۰- متاورس هنوز کامل نشده است

ما هنوز چشم انتظار ظهور یک متاورس کامل هستیم. به نظر می‌رسد که لااقل یک دهه کامل تا تولد آن فاصله داریم. هنوز موانع فنی زیادی وجود دارد که باید تکنولوژی و بر آنها غلبه کند. برای مثال می‌توانیم به این واقعیت اشاره کنیم که جهان هنوز زیرساخت آنلاینی ندارد که بتواند میلیون‌ها (یا حتی میلیاردها) نفر را که همزمان از متاورس استفاده می‌کنند، حمایت کند. این موضوع بسیار اهمیت دارد زیرا اتصال به اینترنت بدون وقفه و قابل اعتماد یکی از اجزای سازنده متاورس است؛ اما فناوری‌هایی مانند 5G در حال توسعه هستند و در حال حاضر نمی‌توانند نیازهای زیرساخت پیچیده‌ای مانند متاورس را برآورده کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 7 =